WinCE - WindowsCE

Jste začínajícím uživatelem PDA s operačním systémem WinCE? Právě pro vás jsme připravili krátký přehled zdrojů a rad, které vám mohou být užitečné. Asi se nebudete příliš divit, že většinu zde uvedených odkazů budeme směřovat na Palmserver. Právě Palmserver se snaží být základním českým internetovým portálem pro majitele PDA.

WindowsCE 3.0 má dvě varianty. Jednou je PocketPC a druhou PocketPC2002. V obou případech si můžete gratulovat. Získali jste PDA s nejmodernější výbavou a schopnostmi na trhu. Vysoké rozlišení barevného (většinou) displeje a multimediální schopnosti vám jistě přinesou značný užitek i spoustu zábavy. Oproti jiným platformám jste ve výhodě. Jednak máte k dispozici kompletní sadu důležitých programů od firmy Microsoft, a jednak máte vyřešenu i českou lokalizaci.

Ať už máte iPAQ od firmy Compaq, Jornadu od firmy Hewlett Packard nebo Cassiopeu od firmy Casio, jistě byly přibaleny minimálně dvě CD se software. První CD obsahuje ActiveSync, což je software pro synchronizaci s vaším stolním počítačem resp. MS Outlookem. Připojte svoje PDA sériovým nebo USB kabelem k PC a vložte CD do jednotky CD-ROM. Od chvíle správné instalace, tedy můžete automaticky synchronizovat kalendář, úkoly, elektronickou poštu, kontakty a podobně. Bez jakékoliv námahy se tedy dostanete do stavu, kdy na svém PocketPC máte naprosto stejné údaje jako na PC. PocketPC umí synchronizovat i jiné soubory, které si umístíte na svém PC do složky Synchronization Files. Takže můžete mít při sobě vždy aktuální soubory, které potřebujete.

Výhodou PocketPC je, že nemusíte kupovat řadu programů jako je MS Pocket Excel, MS Pocket Word a podobně. Tyto programy již máte instalovány v přístroji. Jsou to programy, které po automaticky provedené konverzi umí pracovat s běžnými dokumenty zpracovanými na PC. U jiných operačních systémů se takové programy musí dokupovat, a tyto zde jsou k nerozeznání od svých protějšků na PC. Aby taky ne, když pocházejí od stejného výrobce - firmy Microsoft. Ovládání vám rozhodně nebude činit potíže.

Nyní se podívejme na češtinu. S největší pravděpodobností máte disketu s tzv. „malou češtinou“, která obsahuje české fonty - písmena pro českou abecedu. A také nastavení českého prostředí - měnu, datumy atd. Můžete tedy zadávat české znaky ěščřžýáíéůú , a samozřejmě i velká písmena ĚŠČ…atd. Pokud by jste chtěli mít přístroj zcela počeštěn, tj. mít v češtině i menu a popisy programů pak se podívejte na odkaz na web firmy Sunnysoft, kde získáte přehled o cenách „velké češtiny“. Kromě toho zde získáte informace i o dalších placených programech, jako je např. GSM Manager ( GSM Manager pro PDA).

Další CD obsahují přidané programy od jiných firem. Například eWallet (Drahý software zadarmo? eWallet – 1.díl. Důležitá aplikace pro uchovávání hesel, PINů a jiných citlivých údajů. Nebo bylo přiloženo CD s užitečným slovníkem LingeaLexicon. O slovnících pojednávají články:

 • Konec jednoúčelovým překladačům
 • Lingea Lexicon – malé dodatky

  Jistě využijete MS Reader pro čtení elektronických knih. České elektronické knihy naleznete na serveru Palmknihy.

 • Microsoft Reader aneb vydejte si e-knihu sami a nejlépe zdarma!

  A co multimédia? Přehrávání zvuku a videosekvencí pomocí DivX, Windows Media Player a dalších vám vysvětlí následující články:

 • K čemu je mi DivX na PocketPC?
 • Video na PocketPC
 • Windows Media Player 7 pro PocketPC

  Mobil a PocketPC jsou dvě zařízení, které patří k sobě. Kolik nových možností nabízejí! Stahovat e-maily, připojit se na internet apod., by jistě stálo za zkoušku.

 • Návod na spojení mobilu a PDA!
 • Sunnysoft GSM Manager 1.6 Pocket - česká spojka

  Až se stanete zkušenějšími uživateli budete jistě přemýšlet o zakoupení dalších periferií jako jsou klávesnice (Nová klávesnice pro iPAQ - za české korunky) nebo Compact Flash karty (Co všechno se dá zasunout do CF slotu? ).

  Ještě zkušenější si můžou provést upgrade ROM ( Update pro iPAQ řady H3600) nebo se budou zajímat o nové technologie Mobile Information server a Mobile Outlook Manager (Mobile Information server, Mobile Outlook Manager - představení).

  Na dovolené nebo do terénu si vaše PocketPC zaslouží slušné zacházení. Voda nebo náraz může zničit poměrně drahý přístroj, a co je horší, přijdete i o zdatného pomocníka a cenné údaje. Před tímto rizikem vás ochrání speciální pouzdra (Vodotěsná pouzdra aneb... s iPAQem pod vodní hladinu! ).

  Na závěr ještě přidáme první zkušenosti jednoho z našich autorů, z doby když začínal s PocketPC (Zkušenost začínajícího uživatele iPAQu ) a odkaz na článek o velmi užitečném a pěkně propracovaném programu StopTime (StopTime 2.0 - zázrak mezi freeware).

  A abych nezapomněl. Víte kde hledat nové programy pro vaše PocketPC? V softwarovém katalogu Palmserveru naleznete spousty programů, které jsou ve většině zdarma nebo si je můžete alespoň vyzkoušet. Doplňujeme je pravidelně a přibývají každým týdnem o pěknou řádku. Software je rozdělen do několika oblastí. Takže se vám bude pohodlněji hledat program, který právě potřebujete.

 • Datum poslední aktualizace této stránky: 04.10.2002 21:52:57
   
  Stránky věnované kapesním managerům a bastlení ©Roman Lukša 2002. info@ha.cz +420-776-206200 (Stránky jsou určeny pro studijní účely. Veškeré informace jsou bez záruk !!!) POKUD NEMÁTE VLEVO NAVIGAČNÍ LIŠTU NAKLIKNĚTE PROSÍM TENTO ODKAZ.