Typy a triky

Ochrana dotykového displeje:

Vyrobte si vlastní ochranu displeje!Můžete si udělat Vaši vlastní ochranu displeje z projektorové blány. Vystřihněte si nůžkami tvar dle šablony dodávané britskými Telekomunikacemi. Před vložením vyrobené fólie očistěte nejlépe roztokem na kontaktní čočky a měkkým hadříkem povrch displeje. Všechny čtyři poutka zastrčte pod šedý plast okolo obrazovky a je to!
 


2000-07: Nyní je k dispozici i originální ochranná fólie Casio.

 

Manuál pro užití CompactLAN a CompactModem karet pod WinCE

 

 

Pro správnou funkci těchto karet je nutno nainstalovat Ethernet komponenty pro podporu sítě z instalačního CD WinCE dodaného s HPC nebo Palm-size PC takto :

 

1.      Proveďte spojení  mezi HPC nebo Palm-size PC a Vaším PC s nainstalovaným Win95/98/NT tj.,

·        Jestli nemáte nainstalovánu službu „ActiveSync“ na Vašem PC pak si ji nainstalujte z dodaného CD WinCE

·        Poté proveďte propojení HPC nebo Palm-size PC s Vaším PC prostřednictvím sériového kabelu dodaného s HPC nebo Palm-size PC

 

2.      Dalším krokem je samotná instalace síťových komponent následovně:

·        Klikněte na „Mobile devices“ na Vašem PC a vyberte připojený HPC nebo Palm-size PC

·        Dále klikněte na např.“Palm-size PC“, dále na adresář /Windows a nechte okno otevřeno

·        Poté např. pomocí Průzkumníka otevřete adresář Optional components-Ethernet Components for Microsoft Windows CE 2.0(nebo vyšší verze)-MIPS a zkopírujete tyto soubory

 

                         arp.dll, dhcp.dll, ndis.dll, ne2000, network.cpl

 

                         do adresáře /Windows , který jsme si nechali otevřen již dříve.Ověřte správnost zkopírování .

·        Po zkopírování souborů  musíte HPC nebo Palm-size PC restartovat, po jehož provedení se Vám na HPC nebo Palm-size PC objeví složka Network pod Start-Settings , což je známka toho, že se síťové komponenty nainstalovaly správně.

          

            Poznámka: Podle kooperace výrobců HPC nebo Palm-size PC a výrobce těchto karet nemusí být tyto               karty v některých typech HPC nebo Palm-size PC funkční. Jednoduše se to pozná podle toho, že po provedení bodů 1 a 2 se Network složka neobjeví. To je však záležitost výrobců HPC nebo Palm-size PC, že nezabudovali tuto podporu do svých HPC nebo Palm-size PC. Podporované HPC nebo Palm-size PC, ověřené výrobcem karet, jsou minimálně tyto – Casio, NEC, Everex HPC nebo Palm-size PC.

 

3.      Poté lze nastavit parametry sítě následovně .

·        Na svém HPC nebo Palm-size PC otevřete složku Network. Objeví se složka Network Configuration se dvěmi lištami Adapters a Identification. Na liště Adapters vyberte NE2000 Compatible Ethernet Driver-Properties a zde nastavte parametry sítě, ke které se připojujete, s IP protokolem a DNS servery. Jestliže je neznáte , kontaktujte svého správce sítě.

·        Potvrďte OK a další obrazovka Vám sdělí , že síťové komponenty jsou nastaveny, případně, jestli jste měl zasunutu CompactLAN kartu ve slotu v průběhu nastavování parametrů Vás vyzývá k vysunutí a opětovnému zasunutí karty do slotu , aby se změny projevily.

·        Dále přejděte na druhou lištu Identification, kde si nastavíte přihlašovací údaje do Vaší sítě (uživatelské jméno, heslo, příp. doména).Potvrďte OK na Network Configuration.

·        Tímto okamžikem můžete síťově komunikovat s ostatními PC v síti nebo při nainstalovaném Pocket Internet Exploreru na HPC nebo Palm-size PC a správném nastavení proxy serveru též přistupovat do Internetu

 

4.      Nastavení karty CompactModem. Po zasunutí karty CompactModem do slotu HPC nebo Palm-size PC musíte provést jen konfiguraci Connection ( Připojení ),karta je připravena na konfiguraci jako Pretec- CompactModem_3.3V_56K. Tuto provedete následovně:

·        Spusťte Connection ( Připojení ) ze Začít-Programy-Communication-Připojení, vyberte Vytvořit nové připojení, kde napište jméno připojení, vyberte Připojení přes modem-Další, zde vyberte modem Pretec-CompactModem_3.3V_56K, pokračujte

·        Konfigurací, kde zkonfigurujte nastavení zásuvky a možnost vytáčení (obvykle ponechte přednastavené hodnoty, kromě Baud rate lze nastavit až na 115K a při komunikaci přes ústřednu zaškrtnout Wait for dial tone), potvrďte OK a pokračujte

·        Nastavení TCP/IP, kde nastavte hodnoty pro Vaše připojení ( Obecné-Získat IP od serveru DNS, Jména serverů – nastavte IP adresy DNS serverů ) a potvrďte OK.

·        Klikněte na Další, a zde pak nastavte hodnoty pro připojení ( Kód země-420,kód oblasti-např.pro Ostrava=069,telefonní číslo,kam se chcete připojit).Poté potvrďte dokončit a ve složce Připojení se Vám objeví Vámi pojmenované připojení ( např. INEC ).

·        Dvakrát na něj klikněte, zadejte přihlašovací údaje do vzdálené sítě ( uživatelské jméno a heslo,případně doména), zkontrolujte hodnoty pro vytáčení v Dial Properties a pak zvolte Spojit (Connect). Při správném nastavení dojde k vytočení a připojení vzdálené sítě.

·        V případě , že konfigurované připojení je k Internetu a za předpokladu nainstalovaného Pocket Internet Exploreru na HPC nebo Palm-size PC lze prohlížet Internet, případně stahovat e-mail poštu přes Internet ze složky Začít – Pošta – Služby – Připojit.

 

 

Tento manuál je volně vytvořen na základě zkušeností z konfigurace na Palm-size PC Everex ( Leo ) a částečně přeložen z Web stránek : http://www.pretec.com/CP_LAN_config.htm a http://www.pretec.com/K56forHP.htm . Zde lze nalézt další odkazy na konfiguraci karet v anglickém jazyce. Položky pro nastavování jsou v českém jazyce, odpovídající protějšky lze nalézt v manuálu HPC nebo Palm-size PC.

Zdroj: http://tobacco.cz/Cassiopeia_E-105/manual_CF.htm

Sháníte levné PDA?

Hi-end ultratenké modely s barevnou obrazovkou jsou sice hezké, ale levnější typy většinou zastanou stejnou práci. Co dělat, jste-li studentem, či máte prostě hlouběji do kapsy a PDA byste potřebovali a chtěli? Pojďme se společně porozhlédnout po nákupech PDA v levnější kategorii.
 

 

Každý, kdo kupuje levnější model, má několik možností:

(1) Nákup staršího PDA v bazaru či na inzerát

Vezměte s sebou někoho, kdo PDA trošku rozumí

Tyto případy se neliší od běžné statistiky - můžete výhodně koupit nepoužívaný "nechtěný dar", na druhou stranu je celkem snadné naletět a vyhodit peníze z okna. Při nákupu (je-li to vaše první PDA) doporučuji vzít s sebou někoho zkušenějšího, kdo PDA již vlastní a používá.

Ověřte si technický stav

Zkontrolujte si zejména následující části PDA:

- promačkejte několikrát všechna tlačítka, zda správně fungují (jejich výměna bývá docela nákladná, ne-li nemožná) - nedejte na královské rady prodávajícího, že oprava je snadná a on se k ní jenom nedostal pro nedostatek času.
- velmi pozorně zkontrolujte displej, zda není porušený a zamatlaný (špinavými prsty), zda není příliš vyškrabaná graffiti ploška (nějakým jiným nástrojem, než stylus - řada uživatelů například nechtěně zapomíná při používání kombinovaného pera, že teď tam má zrovna mikrotužku)
- pokud je nabízený PDA v záruce, nechejte si předložit záruční list a podívejte se, jestli na PDA není provedena nějaká úprava, která záruční podmínky porušuje (bastlení je na PDA velmi populární).

Vyžádejte si plné příslušenství

PDA bez kolébky a bez CD se synchronizačními programy vám bude celkem k ničemu a příslušenství budete muset stejně dokoupit. Minimálně tyto dva základní komponenty vám musí prodávající nabídnout.

Posuďte nabídku dalšího příslušenství

Nabízí-li prodávající ještě další příslušenství, zvažte to. Nové externí klávesnice, modemy apod. jsou nákladné a vyskytne-li se možnost je zakoupit třeba za polovinu ceny (a jsou-li v dobrém stavu), je to docela výhodné. Nepohrdněte ani třeba nabízeným koženým obalem, nové jsou dosti drahé ...

Pozor na "plno software v ceně"

Někteří prodávající nabízejí jako "bonus" mnoho software v prodávaném PDA. Je třeba si ale uvědomit, že registrace software je většinou vázána na "HotSync" jméno uživatele, změníte-li je, nebudou vám některé programy (či jejich desktopové části) fungovat.
 

Nekupujte typy s překonaným operačním systémem

Asi se na mne majitelé starších PDAček (které jim dobře slouží) budou zlobit, ale nedoporučuji kupovat typ s již nevyvíjeným operačním systémem (například s WinCE 1.0, starší Psiony bez Epoc32 apod.).

Pokud ovšem víte, co chcete, může být i takováto koupě výhodná (máte-li například koupený dostatek software pro takovýto operační systém apod.). Pokud ale nemáte dostatek zkušeností, doporučuji koupit PDA na platformě PalmOS, PocketPC, či Epoc32.

Nakupujte u odborníků

Pokud zde mohu něco opravdu doporučit, kupujte použité modely prostřednictvím bazarů v obchodech, které se PDA zabývají profesionálně. Oni použitý model ověří za vás a při nějakých "šrámech" stanoví odpovídající cenu a řeknou vám o nich.

 

(2) Nákup nového PDA

Nový počítač je prostě nový počítač. Jeho zakoupením získáte plnou záruku, nepoužívaný displej, nová tlačítka (a třeba nabíjecí baterie).

Levný nákup výběhového typu

Často dochází k situacím, kdy výrobce přechází k výrobě vyššího typu a vyprodává starší modely se sníženou cenou. Leckdy se jedná o přístroje, kdy se takovýto nákup určitě vyplatí (platí to zejména o platformě PalmOS, která drží zpětnou kompatibilitu svých aplikací až po nejstarší modely).

Nekupujte vždy jen to nejlevnější

Ač je to trošku v rozporu s názvem článku, tak leckdy nastává situace, kde nejlevnější modely mají své trošku dražší "bratříčky", které za celkem akceptovatelný příplatek nabízejí "hodně muziky" - například mnohem víc paměti, rozšiřitelnost PDA apod. Velmi silně v těchto případech uvažujte, zda se vám nevyplatí něco připlatit a koupit "perspektivnější" model. V druhé části našeho článku si tyto případy již trošku konkrétněji popíšeme - leckdy lze třeba provést srovnání - kolik vás bude stát dražší model a kolik by vás stál upgrade levnějšího modelu!

Software je taky součástí ceny

Modely se dají srovnávat podle základních parametrů, ale taky podle toho, jaký software vám při prodeji nabízí. Mějte tento fakt na paměti. Některé PDA vypadá třeba levně, ale pak zjistíte, že za nějaký "základní" software musíte ještě připlatit.

Nakupujte tam, kde vašemu PDA rozumějí

Některé firmy vám nabídnou velmi obstojný zákaznický servis (jsou to většinou specializovaní prodejci), přiloží vám k přístroji CD s programy, knížku, nabídnou instalaci software, či základní software se slevou. Můžete rovněž nakoupit PDA v nějakém extrasuperhypermarketu o pár stovek levněji, ale PDA tam mají jako hrušky a rohlíky. Jakmile vám prodavač není PDA fanda a není schopen vysvětlit elementární pojmy, doporučuji nekupovat.

 

V dalším pokračování si popíšeme konkrétní low-end modely, které nabízí současný trh.

Datum poslední aktualizace této stránky: 04.10.2002 21:54:12
  
Stránky věnované kapesním managerům a bastlení ©Roman Lukša 2002. info@ha.cz +420-776-206200 (Stránky jsou určeny pro studijní účely. Veškeré informace jsou bez záruk !!!) POKUD NEMÁTE VLEVO NAVIGAČNÍ LIŠTU NAKLIKNĚTE PROSÍM TENTO ODKAZ.